Aborcja farmakologiczna

Aborcja farmakologiczna jest jedną z najbezpieczniejszych procedur medycznych. Niestety brak dostępu do tabletek poronnych powoduje, że blisko 50% wszystkich aborcji przeprowadzanych na całym świecie nadal jest niebezpieczna. Są kraje, w których kobiety nadal dźwigają nieodwracalne skutki mechanicznego usuwania ciąży i tracą życie z powodu komplikacji po niebezpiecznych zabiegach przeprowadzanych w nieprzystosowanych do tego warunkach. Skala jest porażająca. W ciągu 1 godziny życie traci 6 kobiet.
aborcja farmakologiczna informacje

Farmakologiczne przerwanie ciąży jest tematem, który budzi różne kontrowersje. Chociażby z tego względu, że w Polsce są to działania mocno utrudnione przez prawo. Trzeba jednak zaznaczyć, że w wielu krajach tego typu działania są dozwolone. Co trzeba wiedzieć na ten temat? Jaka jest cena aborcji farmakologicznej? Jakie są skutki aborcji wywołanej działaniami tabletek wczesnoporonnych?

Czym jest aborcja farmakologiczna?

Medical abortion (pol. aborcja farmakologiczna) to określenie opisujące przerwanie ciąży przy pomocy dedykowanych środków medycznych. Niekiedy opisuje się ją aborcją w domu, ponieważ nie zawsze wykonuje się ją w warunkach szpitalnych. Do jej wykonania potrzebny jest specjalny zestaw tabletek, jakie nie są w Polsce tak łatwo dostępne dla pacjentek.

Do którego tygodnia można usunąć ciążę?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opisała do kiedy ciąża może zostać przerwana. Tabletki poronne można przyjąć do 24 tygodnia ciąży. Trzeba jednak pamiętać o tym, że samodzielnie można tego dokonać do 12 tygodnia ciąży. Pomiędzy 12 a 24 tygodniem ciąży, aborcja farmakologiczna powinna odbywać się pod okiem lekarza, czy też innego pracownika medycznego.

Przygotowanie do aborcji farmakologicznej

Niechciana ciąża to temat, który przewija się w wielu miejscach. No cóż, jeżeli kobieta nie czuje się na siłach, czy też zdaje sobie sprawę do tego, że nie podoła temu wyzwaniu, ma prawo do decydowania o swoim ciele.

Skoro już wiadomo, jak można zatrzymać ciążę, to czas podjąć kolejne kroki. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby odpowiednio przygotować się do przyjęcia takich środków farmakologicznych.

Należy zacząć od potwierdzenia ciąży. Dla pewności można kupić dwa lub nawet trzy testy ciążowe w aptece, wykonując je zgodnie z instrukcją zawartą w opakowaniu. Przyjęcie tabletek wczesnoporonnych w sytuacji, kiedy kobieta nie jest w ciąży, może nieść ze sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Jeżeli kobieta chce dokonać przerwania niechcianej ciąży w Polsce, powinna omijać gabinety medyczne.

Kolejnym krokiem jest obliczenie, z którym tygodniem ciąży ma się do czynienia. Jest to potrzebne do tego, aby móc obliczyć ilość tabletek poronnych, jakie trzeba będzie zażyć. W zestawie ze środkami farmakologicznymi znajdować się będzie odpowiednia instrukcja, gdzie będzie można znaleźć informacje odnoszące się również do tego tematu.

Warto zadbać o to, aby nie być samemu. Pod ręką powinna znajdować się bliska osoba, która będzie stanowić wsparcie w razie wystąpienia nieprzewidzianych sytuacji. Ewentualnie, należy upewnić się, że pod ręką jest telefon, który umożliwi kontakt z pomocą.

Co przygotować?

Oprócz zestawu z tabletkami wczesnoporonnymi, kobiecie potrzebne będą:

 • zapas podpasek,
 • odpowiednie leki przeciwbólowe, które są przez kobietę tolerowane,
 • coś do picia,
 • ciepły koc na wypadek wystąpienia dreszczy,
 • butelka z ciepłą wodą lub ewentualnie termofor.

Zabronione jest picie alkoholu. Można jednak palić papierosy. Warto wcześniej przygotować sobie coś lekkiego do jedzenia, ponieważ po przyjęciu tabletek kobieta może nie być w stanie tego dokonać. W szczególności, jeżeli będzie sama.

Jak długo trwa aborcja farmakologiczna?

Aborcja farmakologiczna trwa od kilku do nawet kilkunastu godzin. Czasem sam proce wydalenia zarodka może trwać nawet dwa dni. Wszystko uzależnione jest tak naprawdę od organizmu kobiety, jak również etapu ciąży. Warto na ten dzień zaplanować sobie spędzenie dnia w domu. Zero pracy. Należy mieć zapewniony dostęp do łazienki. Najważniejszy jest komfort pacjentki, która powinna znajdować się w miejscu, jakie wpłynie również w relaksujący sposób na jej samopoczucie.

Jak przebiega zabieg aborcji farmakologicznej?

Przebieg aborcji farmakologicznej uzależniony jest tak naprawdę od organizmu kobiety. Są takie panie, które w tym czasie zdolne są do uporządkowania mieszkania, wykonania prasowania i wykonania innych obowiązków. Trafiają się jednak takie kobiety, które z powodu ogromnej ilości bólu, zwijają się pod kocem, marząc tylko o tym, aby mieć to już za sobą. To dlatego przydaje się ciepły koc, środki przeciwbólowe i wcześniej przygotowany termofor.

Natężenie bólu jest naprawdę różne. Może on przypominać lekkie pulsowanie w skroniach, które mija bardzo szybko. Niekiedy odczuwalne są jednak bóle o sile skurczów porodowych, które są w stanie wykluczyć z życia na kilka do kilkunastu godzin. Dlatego tak ważna jest obecność osoby bliskiej, która będzie w stanie stanowić wsparcie w tej chwili.

Aborcja jednoskładnikowa

Aborcja farmakologiczna może zostać przeprowadzona przy pomocy samej prostaglandyny. Najczęściej wtedy ma się do czynienia z krwawieniem, jakie nastąpi już po pierwszej dawce podania leku. Uwaga! Krwawienie nie oznacza faktu wydalenia od razu zarodka. Ten etap może trwać kolejnych dwa dni.

Aborcja dwuskładnikowa

Mifepriston i mizoprostol, nazywany również zestawem M&M, to dwa składniki, które również może przyjąć kobieta, chcąca pozbyć się niechcianej ciąży. Mifepriston to pierwsza tabletka. Jej przyjęcie może do niczego jeszcze nie doprowadzić. Dopiero przyjęcie mizoprostolu (jedna lub dwie dawki) może powodować wystąpienie krwawienia i to o silnym natężeniu. Są to jednak rzadkie przypadki. Najczęściej ma się jednak do czynienia z lekkim plamieniem, ewentualnie mdłościami. Poronienie odbywa się jednak dopiero po kilku godzinach od przyjęcia ostatniej dawki mizoprostolu.

Jeżeli kobieta chce przyspieszyć proces, zalecany jest ruch po domu. Nie warto jednak oddalać się od łazienki na zbyt dużą odległość. Rodzaj ruchu tak naprawdę zależny jest od możliwości kobiety oraz jej aktualnego samopoczucia.

Czego można się spodziewać w trakcie krwawienia?

W przypadku samego procesu krwawienia, można liczyć się również z wystąpieniem takich objawów jak: biegunka, dreszcze (chociaż nie muszą), skurcze macicy. Należy pamiętać, że sam proces krwawienia może utrzymywać się nawet do dwóch tygodni po przyjęciu tabletek. Powiązane jest to m.in. z usunięciem nabłonka macicy. W tym czasie można zaobserwować różne kolory wydzieliny. Niekiedy może ona przyjąć kolor mocno brunatny. Jest to oznaka tego, że macica na bieżąco się goi.

Skuteczność aborcji medycznej

Jak poznać że aborcja farmakologiczna się udała? Objawem działania tabletek są wyżej opisane dolegliwości. Nie tylko mowa tutaj o krwawieniu, ale także o dreszczach, czy też skurczach macicy. Niekiedy można dopatrzeć się w wydalanej wydzielinie nabłonków macicy, które mogą przypominać skrzepy krwi.

W pewnym momencie może być nawet widoczny zarodek/płód. Będzie on tym większy, im ciąża będzie na bardziej zaawansowanym poziomie. Aby móc potwierdzić, że faktycznie ciążą została usunięta, warto wykonać po jakimś czasie ponowny test ciążowy. Najlepiej, jeżeli będzie możliwość wykonania testu z krwi.

Statystyki pokazują, że tabletki wczesnoporonne są skuteczne w 98% przypadków. U 3 kobiet na 100 może dojść do poronienia częściowego. Bardzo rzadko ma się do czynienia z sytuacjami, kiedy poronienia nie ma w ogóle. W tym ostatnim przypadku może się okazać, że potrzebna będzie jednak interwencja chirurgiczna.

Skutki uboczne po aborcji farmakologicznej

Na ogół nie ma do czynienia ze skutkami ubocznymi – oprócz usunięcia z ciała płodu. Bywa tak, że aborcja farmakologiczna wywołuje takie same efekty uboczne, jak to w przypadku poronienia spontanicznego. W wielu przypadkach, owymi skutkami są dreszcze, biegunka, niekiedy wymioty, czy też podwyższona temperatura.

UWAGA! Bywają takie sytuacje (rzadkie, ale należy o nich wspomnieć!), że z każdym mijającym dniem ból nie znika, tylko wręcz się nasila. Do tego wydzielina z pochwy ma gnijący zapach i utrzymuje się przy tym podwyższona temperatura. W takim przypadku koniecznością będzie udanie się do lekarza. Może to być bowiem objaw tego, że wszystkie tkanki nie oderwały się od macicy. Lekarz może zdecydować o łyżeczkowaniu macicy. Alternatywą jest podanie przez niego dodatkowej dawki prostaglandyn.

Mówi się, że tabletki wczesnoporonne mogą zatruć organizm kobiety poprzez działanie środków chemicznych w nich zawartych. Jednak procent na to, że faktycznie będzie się miało do czynienia z takim zjawiskiem, jest bardzo niski. Należy zadbać jedynie o to, aby postępować krok po kroku, zgodnie z instrukcją obsługi. Ważne jest również ograniczenie intensywnego wysiłki fizycznego, który niekiedy wzmaga ilość krwawienia z dróg rodnych.

Co się dzieje z ciałem po aborcji?

Odbywa się oczyszczaniem macicy. To dlatego ma się do czynienia z dość długim krwawieniem, które utrzymywać się może do dwóch tygodni – chociaż dużo zależne jest od organizmu kobiety. Na początku będzie się miało do czynienia z plamieniem o intensywnym zabarwieniu czerwonym. Z czasem będzie ono jednak przechodziło w kolor brunatny, lekki brąz. Znakiem, że następuje koniec oczyszczania macicy, jest przezroczysty śluz.

W tym czasie będzie miało się również do czynienia z pewnego rodzaju boleściami, jakie skupiać się będą w dole brzucha. Przypominać mogą one bóle menstruacyjne – w szczególności, jeżeli kobieta miała często z nimi do czynienia. Czasem ból może skupiać się po jednej stronie jajników. Jeżeli ból będzie znikał po przyjęciu tabletek przeciwbólowych, nie ma się czym przejmować. Jest to naturalna reakcja organizmu na przyjęcie tabletek wczesnoporonnych.

Czasem ma się do czynienia również z bolesnością w piersiach, połączoną z pojawieniem się  z nich wydzieliny. Pomocą w takim przypadku mogą okazać się zimne okłady na piersi. Można również posmarować je arniką oraz stosować okłady z kapusty, jakie znane są wielu kobietom.

Każda kobieta powinna jednak pamiętać o tym, aby dbać o podstawowe zasady higieny. Pozwoli to na minimalizację ryzyka infekcji intymnych. O czym dokładnie trzeba pamiętać? Mowa tutaj o:

 • prysznic zamiast kąpieli,
 • rezygnacja z tamponów na rzecz podpasek,
 • nie wykonywanie irygacji pochwy,
 • unikanie otwartych zbiorników wodnych, w tym basenów,
 • rezygnacja na jakiś czas ze współżycia, ewentualnie stosowanie prezerwatywy.

Czy można zajść w ciążę po aborcji farmakologicznej?

Panuje przekonanie, że aborcja farmakologiczna może mieć negatywny wpływ na późniejsze zajście w ciąże. Wiele pań uważa, że w przyszłości może być to sporo utrudnione. Jest to mit, który należy obalić. Przyjęcie tabletek poronnych nie ma wpływu na to, jak w przyszłości będzie wyglądać zajście w ciąże, jak również jej donoszenie.

Jak jest cena aborcji farmakologicznej?

Bardzo ważne pytanie, które stawiają sobie nie tylko kobiety, ale także często panowie, wspierający ciężarne w podjęciu takiej decyzji.

Wszystko tak naprawdę zależne jest od tego, który zestaw tabletek się kupi. Niekiedy koszt ten może wynieść „jedyne” 600 zł. W innym przypadku może to być ponad tysiąc złotych. Trzeba jednak zaznaczyć, że niektóre kobiety potrzebują nawet od dwóch do trzech zestawów, aby zabieg miał szansę się udać, aczolwiek zwykle wystarcza jeden.

Gdzie można kupić tabletki wczesnoporonne?

Tego typu środki farmakologiczne można otrzymać online. Jest to chyba jedna z najbezpieczniejszych form, kiedy istnieje nikła szansa na to, żeby ktoś dowiedział się o tym, co kobieta ma zamiar zrobić. Nie brakuje reklam, które informują na jakich stronach takie tabletki można zakupić.

Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, gdzie takie tabletki poronne się kupuję. Muszą one pochodzić ze znanego źródła sprzedaży. Istnieje bowiem wiele takich osób, które chcą nadużyć zaufania ciężarnych, sprzedając nielegalne, mające złe wpływ na organizm ludzki, tabletki. Może się nawet okazać, że dany sprzedawca chce wyłudzić tylko od kupującego dane osobowe lub naciągnąć na pieniądze. Tym bardziej że kwota zakupu faktycznie nie jest mała. Takie niebezpieczeństwa mogą doprowadzić do nieudanego poronienia, dlatego należy wykazać się w tej kwestii rozwagą.

Dokładne informacje znaleźć można w świecie wirtualnym. O ile w Stanach Zjednoczonych, w niektórych stanach, pacjentki są informowane o możliwości usunięcia ciąży, o tyle w Polsce jest to zabronione. Możliwe jest to tylko w wyjątkowych przypadkach, które i tak w ostatnim czasie zostały mocno ograniczone.

 

5/5 – (11 głosów)
You have been successfully Subscribed! Ops! Something went wrong, please try again.

Wolnekobiety.net

Jesteśmy organizacja wspierającą zabieg aborcji farmakologicznej z wykorzystaniem tabletek poronnych.

Aktualności

 • All Post
 • aborcja
 • aborcja farmakologiczna
 • Bez kategorii
 • Jak usunąć ciążę
 • Tabletki poronne

© 2024 WolneKobiety.net