Pytania i odpowiedzi

FAQ

Informacje na temat aborcji farmakologicznej

Jeśli miesiączka spóźnia się więcej niż 7 dni, w pierwszej kolejności należy wykonać powszechnie dostępny w aptece lub drogerii test ciążowy. Jeśli wynik testu nie jest jednoznaczny, to po 7 dniach należy wykonać następny. Kolejną z możliwości jest ustalenie wizyty u ginekologa celem potwierdzenia ciąży w trakcie badania USG.

W pełni bezpieczny i bezinwazyjny zabieg aborcji farmakologicznej zgodnie z zaleceniami ONZ i Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) może być przeprowadzana w zaciszu domowym do 9 tygodnia ciąży.

Tak. Wsparcie udzielane jest zawsze po przeprowadzeniu wywiadu medycznego bez potrzeby przedkładania skierowania. Decyzję dotyczącą przerwania ciąży każda kobieta może skonsultować z jednym z naszych lekarzy.

Każda pacjentka do 15 roku życia bezwzględnie musi uzyskać zgodę rodziców na przeprowadzenie zabiegu. Jeśli poinformowanie rodziców o tym fakcie nie jest możliwe, należy skontaktować się z nami telefonicznie.

Proponowana przez naszą Organizację opieka koordynowana swoją formą odpowiada osobistej, bezpośredniej konsultacji z lekarzem ginekologiem. W trakcie wywiadu medycznego lekarz zadaje pytania niezbędne do przeprowadzenia kobiety przez cały proces aborcji medycznej. Wszystko w trosce o zdrowie i jej bezpieczeństwo.

Decyzja o poddaniu się aborcji medycznej jest sprawą indywidualną, o której często decydują warunki osobiste, zdrowotne, finansowe czy zawodowe. Kobieta nie powinna poddawać się zabiegowi, jeśli:
– jest zmuszana do niego przez osoby trzecie,
– kiedy minęło więcej niż 9 tygodni od pierwszego dnia ostatniego krwawienia miesiączkowego,
– stwierdzono u niej uczulenie na prostaglandyny,
– jeśli u kobiety występują zaburzenia krzepliwości krwi, choruje na chroniczną niewydolność nadnerczy, porfirię, silną anemię lub nieuleczalną astmę,
– jeśli nie usunęła wkładki wewnątrzmacicznej,
– istnieje podejrzenie ciąży pozamacicznej.

 • Zażycie tabletek wczesnoporonnych (zestawu Mifepristone i Misoprostolu) wymaga usunięcia wewnątrzmacicznej antykoncepcji, a w przypadku karmienia piersią odstawienia od piersi dziecka. Przed zabiegiem kobieta powinna przyjmować dużą ilość płynów, nie powinna spożywać ciężkich i tłustych potraw. Nie może również spożywać alkoholu.

  Przed planowaniem zabiegu kobieta powinna zadbać o odpowiednią lokalizację miejsca przeprowadzania aborcji. W przypadku wystąpienia zbyt obfitego krwawienia powinno umożliwiać transport do szpitala w czasie nie dłuższym niż 60 minut. Ponadto w czasie i po zabiegu kobieta powinna przebywać w towarzystwie zaufanej, bliskiej osoby.

Wcześniejsze aborcje medyczne nie wprowadzają ograniczeń do przeprowadzenia kolejnego zabiegu. Należy jednak pamiętać o tym, że tabletek dzień po i wczesnoporonnych w żadnym wypadku nie można traktować jako doraźnej, codziennej antykoncepcji. Zarówno Escapelle czy EllaOne, jak i tabletki Mifepristone i Misoprostol doprowadzają do rozregulowania gospodarki hormonalnej. Są to oczywiście krótkotrwałe skutki uboczne, ale z tego powodu leków tych nie powinno stosować się częściej niż jeden raz w trakcie danego cyklu miesiączkowego.

 • Aborcja medyczna często nazywana farmakologiczną staje się coraz szerzej stosowanym sposobem wczesnego przerywania ciąży przez kobiety na całym świecie. W trakcie jej zabiegu łączy się dwa leki — Mifepristone (często nazywany również RU 486) z prostaglandyną zwaną Misoprostolem.

  Procedura polega na zażyciu jednej tabletki Mifepristone (200 mg), co zwykle przebiega bezobjawowo. Po około 24 – 48 godzinach od przyjęcia pierwszego leku kobieta powinna zaaplikować (800 mg) Misoprostolu. Substancja ta może być przyjęta doustnie bądź dopochwowo w czopku. Po ok. 4 godzinach od przyjęcia pierwszej dawki Misoprostolu kobieta powinna zaaplikować kolejną porcję (800 mg) Misoprostolu.

  Taka dawka leku zwykle w ciągu od dwóch do czterech godzin wywołuje skurcze macicy, natomiast czas pomiędzy skurczami a początkiem krwawienia wynosi zwykle od 0,5 do 10 godzin.
  Krwawienie może przypominać intensywny okres, w którego czasie mogą być wydalane duże skrzepy krwi. Jest to naturalna kolej rzeczy, świadcząca o tym, że organizm kobiety ulega samooczyszczeniu. W niektórych przypadkach pojawia się jasnoróżowa lub szara tkanka.

  Z każdym dniem od zażycia pierwszej dawki leków poronnych krwawienie zmniejsza się, by w końcowej fazie przejść w plamienie, które może trwać nawet do kilku tygodni. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na naszej podstronie tabletki poronne.

Zażycie Mifepristone najczęściej przebiega bezobjawowo, natomiast Misoprostol wywołuje silne skurcze w dole brzucha, które oznaczają, że właśnie następuje aborcja. Bóle zazwyczaj łagodnieją po mniej więcej czterech godzinach. Zapobiegawczo zalecamy wcześniejsze przyjęcie tabletek przeciwbólowych.

Tak. Wszelkie konsultacje, komunikacja, a także dostawa tabletek po stosunku lub wczesnoporonnych są anonimowe, a dane Pacjentek szczególnie chronione. Ponadto przeprowadzany w warunkach domowych zabieg pozwala kobiecie samodzielnie decydować o tym, kto będzie je w tym okresie wspierał, a więc i miał wiedzę o samym zabiegu.

W pełni bezpieczny i bezinwazyjny zabieg aborcji farmakologicznej zgodnie z zaleceniami ONZ i Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) może być przeprowadzana w zaciszu domowym do 9 tygodnia ciąży.

Mifepristone stosowane jest najdłużej, gdyż od 1988 roku. Stosowanie tego leku zainicjowały francuskie kobiety. W międzyczasie środek ten został dopuszczony do obrotu praktycznie we wszystkich krajach zachodnioeuropejskich, a także wprowadzony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) na listę najważniejszych lekarstw współczesnej medycyny. Nasz zespół zajmuje się aborcją medyczną od 25 lat. W tym czasie zdobył kompleksową wiedzę, którą chętnie dzieli się z kobietami na całym świecie.

Tak. Przeprowadzane w tym zakresie badania nie wskazują na negatywny wpływ leków na późniejszą płodność kobiety. Jeśli po zabiegu kobieta nie będzie stosowała antykoncepcji doraźnej, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo ponownego zajścia w ciąże, w krótkim czasie po wcześniejszej aborcji.

 • Jeśli ciąża jest nieplanowana, ale miłe widziana kobieta powinna skontaktować się z lekarzem rodzinnym lub ginekologiem, który będzie odpowiedzialny za prowadzenie ciąży. Lekarz poinformuje o poszczególnych etapach ciąży i koniecznych działaniach.

  – Jeśli kobieta jest w ciąży, chce urodzić, ale nie chce wychowywać dziecka, powinna zgłosić się do lekarza rodzinnego, a następnie podjąć procedurę wyboru rodziny zastępczej.

  – Jeśli kobieta jest w ciąży, chce usunąć ciążę i decyduje się na zabieg chirurgiczny, musi się liczyć z niebezpieczną ingerencją w wewnętrzną strukturę narządów rodnych. Chirurgiczne usunięcie płodu jest zabiegiem niebezpiecznym. Narusza szyjkę macicy oraz przestrzeń kanału rodnego, a tym samym naraża kobietę na bezpłodność. Zabieg taki w Polsce jest nielegalny. Z tego powodu często przeprowadzany jest w warunkach do tego nieprzystosowanych i nieodpowiednich. Oferujące swoje usługi podziemie aborcyjne zdecydowanie zwiększa ryzyko powikłań poaborcyjnych, również śmiertelnych.

  – Jeśli kobieta jest w ciąży, nie chce urodzić i decyduje się na bezpieczną aborcję farmakologiczną, powinna podjąć dialog z naszą Organizacją a następnie zamówić tabletki poronne. Współpracujący z nami specjaliści przeprowadzą przez cały proces przygotowania do zabiegu, samego zabiegu i przekażą zalecenia poaborcyjne.

  Niezależnie od decyzji, każda z nich powinna być przemyślana i samodzielna. Podejmując współpracę z naszą Organizacją, każda kobieta może liczyć na wsparcie i pomoc.

You have been successfully Subscribed! Ops! Something went wrong, please try again.

Wolnekobiety.net

Jesteśmy organizacja wspierającą zabieg aborcji farmakologicznej z wykorzystaniem tabletek poronnych.

Aktualności

 • All Post
 • aborcja
 • aborcja farmakologiczna
 • Bez kategorii
 • Jak usunąć ciążę
 • Tabletki poronne

© 2024 WolneKobiety.net